Wiedza


O wyglądzie książki na przykładzie książki Magdaleny Samozwaniec (rysunki Gwidon Miklaszewski)
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak wygląda rozkładówka w książkach, które czytasz?
Wyjaśnię może od razu co to jest rozkładówka – to strony w książce, które widzimy po rozłożeniu dowolnej książki. Tak jak powyżej na zdjęciu.
Przy projektowaniu wyglądu poszczególnych stron w książce, bierze się pod uwagę jak będą wyglądały poszczególne strony obok siebie.
Co jeszcze można zobaczyć w książce Samozwaniec:
– marginesy, jak wyglądają, dolny jest większy niż górny oraz zewnętrzy i wewnętrzny. Dlaczego najprościej mówiąc trzymamy książkę w ręku, więc dzięki większemu marginesowi dolnemu możemy wygodnie trzymać kciuk bez zasłaniania sobie tekstu. Dodatkowo kiedyś w czasach gdy papier był bardzo drogi duże marginesy umożliwiały czytelnikowi robienie notatek. Co i dziś się robi :).
Do zapamiętania marginesy – duże najlepiej.
– kolumna tekstu – policz ile w jednej linijce jest znaków (a znak to oczywiście każda litera oraz spacja i inne znaki jak np. przecinek). Mi w szóstym wierszu od góry wyszło 55 znaków. Po co to liczyć, bo przy fiksacji czyli zatrzymaniu oka na tekście ustalono, że najlepiej jest jeśli liczba znaków nie przekracza 45-75 znaków w układzie jednołamowym (czyli tak jak na zdjęciu), a za optymalną liczbę uważa się 66 znaków.
– spuszczenie rozpoczęcia tekstu – najprościej mówiąc w to miejsce w pierwszym momencie czytania kieruje się nasz wzrok.
– wcięcia akapitowe – pomagają w czytaniu jednocześnie nie odrywają tak wzroku jak odstępy między akapitami.
– oraz tytuły wersalikami z odstępami między literami – czyli rozspacjowany tytuł. W całej książce są krótkie tytuły dlatego ten zabieg był możliwy.


Let’s Get Started
xyz
